Zobne proteze so rešitev za nadomeščanje manjkajočih zob pri pacientih, ki so izgubili del zobovja ali vse zobe. Omogočajo estetsko dovršen videz, izboljšajo žvečenje in govor ter prispevajo k boljši kakovosti življenja. Na voljo so različne vrste zobnih protez, prilagojene individualnim potrebam in željam pacientov.
Vrste zobnih protez
Totalne proteze se uporabljajo pri popolni izgubi zob v eni ali obeh čeljustih. Izdelane so iz kakovostnih materialov, ki posnemajo naravne zobe in dlesni ter omogočajo dobro prileganje.
Prednosti:
Primer iz prakse: Pacient, ki je zaradi staranja izgubil vse zgornje zobe, dobi totalno protezo, ki mu omogoči normalno hranjenje in samozavesten nasmeh.
Delne proteze se uporabljajo, kadar pacient še ima nekaj lastnih zob, ki jih je mogoče ohraniti. Te proteze se sidrajo na preostale zobe in jih stabilizirajo s pomočjo posebnih zaponk ali pritrditvenih elementov (krone in sidra).
Prednosti:
Primer iz prakse: Pacient je zaradi bolezni dlesni izgubil več zob, a mu lahko s pomočjo delne proteze ohranimo zdrave zobe in hkrati zagotovimo funkcionalnost ugriza.
To je sodobna rešitev, kjer proteza ni snemljiva, temveč je pritrjena na zobne implantate, ki so vsajeni v čeljustno kost. Takšne proteze zagotavljajo največjo stabilnost in naraven občutek pri ugrizu.
Prednosti:
Primer iz prakse: Pacient, ki ima težave s klasično protezo, se odloči za protezo na implantatih. S tem odpravi težave z nestabilnostjo proteze in izboljša kakovost življenja.
Skrb za proteze: Redno čiščenje in pravilno vzdrževanje podaljšata življenjsko dobo proteze in zagotavljata njeno funkcionalnost.
Če razmišljate o zobni protezi in želite izvedeti, katera možnost je najboljša za vas, nas kontaktirajte za individualni posvet!